Jak dbać o pędzle? Mini poradnik

Jak dbać o pędzle? Mini poradnik

Do wykonywania makijażu używamy różnych pędzli, w zależności od ich przeznaczenia. Jednak, aby służyły nam jak najdłużej, musimy odpowiednio o nie dbać. Wystarczy kilka trików, aby cieszyć się nimi jak najdłużej i aby wyglądały jak nowe. My dziś opowiemy Wam, co robić i jak o nie dbać – kilka prostych sposobów, które warto zastosować u siebie.

 

REGULARNE MYCIE

Bardzo ważny punkt, dla większości z Was, logiczny i naturalny, jednak nadal są takie osoby, które bardzo rzadko myją swoje pędzle. Przede wszystkim sam komfort użytkowania jest lepszy, gdy pędzel jest czysty, łatwiej się nim maluje oraz kolory się nie mieszają. Poza tym, wszyscy dobrze wiemy, że brudny pędzel może być rajem dla bakterii. Bardzo często na twarzy pojawiają się różnego rodzaju wypryski i stany zapalne, co może być spowodowane właśnie nieodpowiednim dbaniem o akcesoria. Najlepszą opcją byłoby mycie pędzli po każdym użyciu – ewentualnie jeśli mamy ich więcej, możemy je odkładać i potem zbiorowo umyć na przykład pod koniec tygodnia. Zwłaszcza mokre produkty tego wymagają. Dla zabieganych – mycie pędzli po produktach suchych/w kamieniu minimum raz w tygodniu, jednak warto też mieć w zanadrzu płyn do dezynfekcji, którym możemy spryskiwać nasze pędzle i akcesoria. Do mycia możemy użyć specjalnych preparatów i szamponów lub umyć je mydłem antybakteryjnym czy delikatnym szamponem. Bardzo dobrze sprawdza się również olejek, który rozpuszcza zaschnięte kosmetyki, podkład czy korektor z pędzli.

 

ODPOWIEDNIA TECHNIKA MYCIA

Dla wielu z Was może to być zaskoczeniem, jednak sam sposób mycia pędzli ma tutaj znaczenie. Odpowiednie mycie może wydłużyć żywotność pędzli, w przeciwnym wypadku możemy szybko je zniszczyć. Wyżej pisaliśmy o tym, czym je myć – mocne detergenty mogą zniszczyć włosie a także trzonki. Fajnym gadżetem ułatwiającym mycie pędzli jest mata z wypustkami lub mała silikonowa myjka. Taka myjka jest bardzo wygodna w użytkowaniu – nakładamy ją na palce, dzięki czemu łatwiej i dokładniej możemy umyć pędzle. Poza tym nie zajmuje dużo miejsca, zmieści się także do kosmetyczki, jeśli planujemy podróż i chcemy ją zabrać ze sobą. Dzięki specjalnym wypustkom, pocierając pędzle usuwamy z nich brud i pozostałości po kosmetykach.  W naszej drogerii możesz kupić silikonową myjkę do pędzli nakładaną na palec, a także myjkę w kształcie serca z różnymi wypustkami.

 

jak dbać o pędzle drogeria internetowa puderek.com.pl

 

SUSZENIE WŁOSIEM W DÓŁ

Istotną rzeczą jest także to, aby nie dopuścić do tego, żeby do trzonków dostała się woda. Może ona spowodować, że trzonek się poluzuje lub rozklei, dlatego trzeba ostrożnie i z uwagą myć pędzle, mocząc samo włosie. Pędzle warto suszyć także włosiem w dół, dzięki czemu woda, która mogła się dostać głębiej, nie wniknie dalej a pędzle ładnie wyschną. Można zawiesić je na małym statywie, zawiesić je na haczyku gumką recepturką lub jeśli nie mamy takiej możliwości, oprzeć je pod kątem na płaskim blacie tak, aby włosie było niżej niż trzonek.

  

OSŁONKI NA PĘDZLE ZAPOBIEGAJĄCE ODKSZTAŁCANIU

Kształt pędzli odgrywa także kluczową rolę – dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby go zachować. Podczas mycia, a potem wysychania, włoski mogą się odkształcać w różne strony. Warto nadać pędzlom ich pierwotny kształt – można to zrobić na przykład za pomocą specjalnych osłonek ochronnych. Elastyczne osłonki dopasowują się do naszych pędzli i pasują na wiele modeli. Dzięki nim, mokre i umyte włosie nie traci kształtu podczas w trakcie suszenia, a także ułatwiają formowanie włosia. Osłonki są wielorazowe, po ściągnięciu ich z pędzli wracają do pierwotnego kształtu i są bardzo tanie. Osłonki przydadzą się nie tylko do suszenia i nadania kształtu pędzlom, ale również w transporcie – aby włosie pędzli nie wygięło się w walizce, warto założyć je na nasze pędzle. Osłonki ochronne na pędzle możesz kupić w naszej drogerii.

 

jak dbać o pędzle drogeria internetowa puderek.com.pl

jak dbać o pędzle drogeria internetowa puderek.com.pl

 

ODPOWIEDNIE PRZECHOWYWANIE           

Podczas podróży nasze pędzle powinniśmy przechowywać w kosmetyczce lub specjalnym etui na pędzle. Rzucone gdzieś pomiędzy inne rzeczy mogą się zniszczyć – możemy uszkodzić włosie lub porysować trzonki. Fajną opcją są specjalne etui na pędzle z przegródkami lub jedną komorą, gdzie zmieści się wiele pędzli. Etui możemy zasunąć, dzięki czemu nasze pędzle będą bezpieczne, przy okazji ochroni je przed ewentualnym rozlaniem jakiegoś produktu. Kolejną ważną rzeczą jest przechowywanie pędzli w domu. Lubimy mieć je na wierzchu, ładnie wyeksponowane, jednak są one narażone na kurz, promienie słoneczne, szybciej się brudzą, co nie jest higieniczne w kontakcie z naszą skórą. Dlatego warto przechowywać je w zamkniętej szufladzie czy pudełku. Jeśli już bardzo chcemy mieć je na wierzchu – to warto pamiętać o ich regularnym myciu lub zaopatrzyć się w osłonkę lub pojemnik na nie – tak, aby się nie kurzyły i nic na nich nie osiadało.

 

Mamy nadzieję, że nasze porady i triki pomogą Wam zadbać o Wasze pędzle, dzięki czemu będziecie cieszyć się z ich używania przez długi czas. Pamiętajcie, że odpowiednia pielęgnacja i ochrona to klucz do sukcesu.

 

jak dbać o pędzle drogeria internetowa puderek.com.pl

 

Produkty pokazane w tym wpisie znajdziesz w drogerii internetowej Puderek.com.pl Oferujemy pędzle do makijażu, w tym pędzle marki Jessup, akcesoria do mycia i czyszczenia pędzli, etui na pędzle, a także osłonki na pędzle.

Komentarz

* Nazwa:
* E-mail: (nie publikowany)
* Komentarz:
  • Bądź na bieżąco